کم خونی در بارداری

ساخت وبلاگ

علت پیدایش بیماری کم خونی چیست؟ آیا می دانید برای درمان کم خونی چه باید کرد؟ در ادامه به علل و عوامل و درمان کم خونی خواهیم پرداخت.

کم خونی چیست؟

کم خونی نوعی بیماری خونی است و زمانی که هموگلوبین خون کاهش می یابد اتفاق می افتد. هموگلوبین موجود در خون اکسیژن را به بافت های مختلف بدن ارسال می کند، تمام سلول ها و بافت های بدن به اکسیژن وابسته اند و کمبود آن مشکلات و اختلالاتی در بدن به وجود خواهد آورد.

دلایل به وجود آمدن کم خونی:

  1. از دست رفتن حجم زیاد خون
  2. آسیب دیدن سلول های خونی
  3. کمبود سلول های خونی موجود در بدن

معمولا خانم ها در دوران قاعدگی و یا در دوران بارداری و در بعضی مواقع هنگام ابتلا به سرطان، حجم زیادی خون، از دست می دهند. کم خونی در زنان بسیار شایع تر از کم خونی در مردان است.

در شرایطی مانند ابتلا به سرطان و به ویژه سرطان خون، بسیاری از سلول های خونی آسیب می بینند؛ برای درمان سرطان با شیمی درمانی نیز تعدادی از سلول های سالم به همراه سلول های سرطانی از بین می رود به همین علت بیمار دچار کم خونی خواهد شد.

کمبود آهن در موادغذایی روزانه و حذف مواد حاوی آهن از رژیم غذایی باعث می شود بدن دچار فقر آهن شود که این نیز از جمله عوامل دیگری است که باعث کم خونی می شود.

عواملی چون مشکلات گوارشی، بارداری، خونریزی  می تواند عامل کم خونی باشد و هر چه سریع تر باید برای درمان کم خونی اقدام نمایید.

کم خونی در بارداری

کم خونی در خانم های باردار زیاد دیده می شود. خانم های باردار باید تحت کنترل قرار گیرند در غیر این صورت امکان ابتلا به کم خونی در این دوران بسیار است. در این زمان به علت افزایش حجم خون و رشد جنین به آهن بیشتری نیاز است. کم خونی در بارداری می تواند به جنین آسیب وارد کند و باعث زایمان زودرس، مرگ داخل رحم قبل از تولد، پارگی کیسه آب و ... شود.

زنان باردار در این دوران باید میزان آهن بیشتری مصرف نمایند. کم خونی در بارداری بسیار شایع است.


برچسب‌ها: درمان کم خونی, کم خونی بارداری, درمان کم خونی در بارداری, کم خونی چیست

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۶ساعت 10:58&nbsp توسط   | 

بارداری,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : چهارشنبه 24 آبان 1396 ساعت: 13:36

close
تبلیغات در اینترنت